Země na talíři
Festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a klimatu Země na talíři má již 10 let za cíl zvyšovat povědomí o odpovědném zemědělství a dopadech produkce potravin na společnost a planetu Zemi. Více o festivalu...
Kromě vzdělávání veřejnosti o spotřebě a výrobě potravin v kontextu udržitelného rozvoje festival propojuje zainteresované strany z různých oblastí, ať už se jedná o jednotlivce, neziskové organizace či profesionály formou diskuzí, přednášek či workshopů – od studentů či seniorů přes lokální farmáře, odborníky na akvizici půd v Africe a studentské a občanské ekologické spolky až po pražiče fairtrade kávy.   V desáté sezóně posunujeme obsah festivalu od dokumentů o potravinách k širším tematickým záběrům, které ukazují dopad našich každodenních rozhodnutí na stav životního prostředí. Pozitivní a hravou formou hledáme s našimi diváky v dokumentárních filmech, přednáškách a workshopech odpovědi na otázku, jak chránit naši planetu. Festival nabízíme jako výukovou aktivitu pro základní, střední i vysoké školy.

Program

Po 17. 04. 2023

16.00
Kulturní centrum Klášterec nad Ohří
Promítání filmu a beseda

Ve stínu kakaovníku

Organizace Na mysli a Kulturní centrum Klášterec nad Ohří zve všechny pracovnice a pracovníky ve vzdělávání společně s širokou veřejností na odpolední program věnovaný klimatické změně. Promítneme oceňovaný snímek z dílny Fairtrade Česko a Slovensko Ve stínu kakaovníku o pracovních podmínkách skrývajícími se za pěstováním kakaa na západě Afriky.

Budeme debatovat o dopadech změn klimatu a klimatické spravedlnosti a jaké možnosti máme v České republice například i díky známce Fairtrade.
Ochutnáte fairtradové dobroty a budete mít možnost prohlédnout si vzdělávací materiály a hry.
Vstup zdarma!

Uvidíme se v pondělí 17.4. od 16h na adrese
Kulturní centrum Klášterec nad Ohří
Chomutovská 465
Malý sál - Violka Víc informací

Út 18. 04. 2023

16.00
Chomutovská knihovna
Promítání filmu a beseda

Ve stínu kakaovníku

Organizace Na mysli a Chomutovská knihovna zve všechny pracovnice a pracovníky ve vzdělávání společně s širokou veřejností na odpolední program věnovaný klimatické změně. Promítneme oceňovaný snímek z dílny Fairtrade Česko a Slovensko Ve stínu kakaovníku o pracovních podmínkách skrývajícími se za pěstováním kakaa na západě Afriky.

Budeme debatovat o dopadech změn klimatu a klimatické spravedlnosti a jaké možnosti máme v České republice například i díky známce Fairtrade.
Ochutnáte fairtradové dobroty a budete mít možnost prohlédnout si vzdělávací materiály a hry.
Vstup zdarma!

Uvidíme se v úterý 18.4. od 16h na adrese
Chomutovská knihovna
Palackého 4995
učebna č. 66 Víc informací

Út 06. 06. 2023

17.00
Knihovna města Mladá Boleslav
Promítání, beseda

Kam mizí včely

Knihovna města Mladá Boleslav a festival Země na talíři Vás zvou na promítání filmu Kam mizí včely a následnou diskusi se včelařem Martinem Weissem.

Film Kam mizí včely sleduje cestu včelařů-stěhovačů a jejich medonosných včel, které jsou převáženy kamiony z místa na místo, aby udržely potravinový systém k nasycení Spojených států. Režisér filmu Peter Nelson během cesty hovoří s lidmi pracujícími v zemědělství, vědě, gastronomii a akademii, a nabízí široký pohled na hrozby, kterým včely musí čelit a kvůli kterým v masivních číslech každoročně umírají. Film se dotýká tématu potravinové bezpečnosti a způsobů, jak ji můžeme zlepšit. Víc informací

So 10. 06. 2023

13.00
Národní zemědělské muzeum Praha
Promítání filmu, beseda, workshop

Kam mizí včely

Národní zemědělské muzeum Praha a organizace Na mysli s festivalem Země na talíři Vás zve na promítání a doprovodný program pořádaný v rámci celodenní akce pro veřejnost Jedu v medu!

Festival započne medovým workshopem výroby kosmetiky, během něhož si popovídáme o využití včelařských produktů v kosmetice a vyrobíme medový peeling. Dále bude následovat promítání oceňovaného snímku Kam mizí včely od režiséra Petera Nelsona. Na film navážeme debatou s odborníkem.

Program:
13:00 – workshop výroby medovo - cukrového scrubu - místnost Objevovna
14:30 - promítání festivalu Země na talíři, film Kam mizí včely/Pollinators (92min), anglicky s českými titulky - místnost Objevovna
16:00 - debata po filmu (30min) – místnost Objevovna

Návštěvníci musí zaplatit klasicky vstupné do muzea!

Tuto akci spoluorganizuje Na mysli, z. ú. v rámci výstavy Agrikultura lásky: Příroda a zemědělství z perspektivy současného vizuálního umění, která bude v expozicích NZM k vidění až do 2. 7. 2023.
Výstava je pořádána v rámci projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu.

Adresa
Kostelní 44, 170 00 Praha 7 Víc informací

St 19. 07. 2023

16.00
Pevnost poznání Olomouc
Promítání filmu, beseda, workshop

Jídlo opravdu pro všechny?

I toto léto se můžete v Olomouci těšit na festival o životním prostředí, potravinách a změně klimatu Země na talíři. Tentokrát pro vás chystáme program o jídle, komunitním pěstování a potravinové bezpečnosti lidí na okraji.

Můžete se těšit na workshop výroby „Seed Bombs“, burzu semínek, zábavný kvíz o super ceny včetně nové deskové hry Terra Futura, po kterém bude následovat promítání oceňovaného snímku Jídlo opravdu pro všechny? od režiséry Caroline Cox.

Téma filmu přeneseme i v rámci debaty do prostředí Olomouce s Jiřím Ramešem, dobrovolníkem olomouckého kolektivu Food not Bombs (FNB) a sociálním pracovníkem p-centra, který představí dobrovolnické aktivity kolektivu, jehož členstvo se schází každou neděli, aby společně připravilo jídlo z potravin zachráněných před výhozem, které posléze rozdává potřebným v ulicích Olomouce v souladu s principy iniciativy Food not Bombs – vegansky a pro všechny.

Tímto vyzýváme všechny, jestliže to je ve vašich možnostech, aby přispěli*y trvanlivými potravinami typu těstoviny, rýže či luštěniny do potravinové sbírky udržující chod kolektivu FNB (na festivalu bude viditelně označené místo sběru).

Festival zakončíme neformální diskuzí u výborného vegetariánského občerstvení.
Už se na vás velmi těšíme!

Program:
16:00 Workshop výroby „Seed Bombs“ a burza semínek
17:00 Kvíz o ceny
17:30 Promítání dokumentu Jídlo opravdu pro všechny?
19:00 Debata po filmu - Jídlo pro všechny v Olomouci

Vstup zdarma! Víc informací

Ne 01. 10. 2023


Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity (Mendlovo náměstí, 907/1a)
Promítání filmu a workshop

Kam mizí včely

Projekce a doprovodný workshop jsou součástí víkendové konference "Zdraví a vitalita včelstev" pořádané 30. 9. – 1. 10. 2023 Mendelovou společností pro včelařský výzkum.

Dovolujeme si Vás pozvat na konferenci pořádanou naší společností s účastí zahraničních i tuzemských přednášejících. Letos se můžete těšit navíc na panelové diskuze, promítání filmu Kam mizí včely („The Pollinators“ ) a praktický workshop. Pojďme společně obor včelařství dále rozvíjet směrem ke zlepšení zdraví, vitality a odolnosti našich nejvýznamnějších opylovatelů.
Celý program najdete na webu konference. Víc informací

So 21. 10. 2023Promítání

Kam mizí včely

Projekce se uskuteční ve spolupráci s VČELÍ STRÁŽ - spolek propagující včely a včelařství.

Harmonogram projekcí:
- 17.8.2023 Letní vzdělávací pobyt MÁJA LETÍ-UČÍ DĚTI (Kožlany)
- 20.7.2023 Letní táborová škola mladých včelaříků (Chlebovice)
- 21.10.2023 seminář vedoucích včelařských kroužků Víc informací