Země na talíři
Festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a klimatu Země na talíři má již 10 let za cíl zvyšovat povědomí o odpovědném zemědělství a dopadech produkce potravin na společnost a planetu Zemi. Více o festivalu...
Kromě vzdělávání veřejnosti o spotřebě a výrobě potravin v kontextu udržitelného rozvoje festival propojuje zainteresované strany z různých oblastí, ať už se jedná o jednotlivce, neziskové organizace či profesionály formou diskuzí, přednášek či workshopů – od studentů či seniorů přes lokální farmáře, odborníky na akvizici půd v Africe a studentské a občanské ekologické spolky až po pražiče fairtrade kávy. V desáté sezóně posunujeme obsah festivalu od dokumentů o potravinách k širším tematickým záběrům, které ukazují dopad našich každodenních rozhodnutí na stav životního prostředí. Pozitivní a hravou formou hledáme s našimi diváky v dokumentárních filmech, přednáškách a workshopech odpovědi na otázku, jak chránit naši planetu.

Program

Út 15. 06. 2021

18.00
Hyperaktiv Studios, Praha
Promítání filmu + debata + SWAP pokojovek a semínek

Matky Země

Film se promítá v rámci akce Týden pro klima, který se koná v týdnu 14.–20. 6.

O Týdnu pro klima:
Více než rok je součástí naší společnosti pandemie. Problémy klimatu šly stranou. Stále tu však jsou a musíme k nim vrátit náležitou pozornost. A to hned! Řešit změnu klimatu včas dává příležitost zachovat svět přívětivým místem pro nás, naše děti i všechno živé.
Zapoj se do iniciativy Týden pro klima, mluv o klimatické krizi a ukaž přátelům, známým, politikům i političkám, že ti na klimatu záleží. Jedině tak se začnou lidé na odpovědných místech změnou klimatu zabývat.

Postavme se k výzvám i k příležitostem, které s ní přichází - společně!
V roce 2019 se po celé ČR Týdnu pro klima přidalo více než 50 měst. Komunity, spolky, skupiny lidí a organizace uskutečnily více než 150 akcí, které ke změně klimatu přitáhly pozornost. A dorazily tisíce z vás! Přidej se letos i ty!

St 21. 07. 2021

16.00
Pevnost poznání, Olomouc
festival

Matky Země

Film je promítán v rámci letního festivalu Země na talíři

Letní jednodenní festival Země na talíři přináší do Olomouce již po šesté téma spojení člověka s přírodou a plodinami, které jej živí a šlechtí. Zkusíme si spolu vyrobit přírodní kosmetiku, podíváme se na film o peruánských tradičních pěstitelkách quinoi a brambor, bojujících s živly a klimatickou změnou. Popovídáme si s mladými olomouckými rodiči-farmáři o jejich poslání a nakonec zakousneme něco výtečného na zub.

Program:

16:00 - 17:00 Workshop výroby domácí kosmetiky

Popovídáme si o jednoduchých receptech, které doma zvládne každý. Ukážeme Vám, jak snadno vyrobit domácí kosmetiku – například scrub a peeling. Doporučujeme si zarezervovat místa na workshopu e-mailem (festival@namysli.com).

17:00 - 17:30 Kvíz o ceny na téma udržitelnost

Jak jste na tom se znalostmi z oblasti ohleduplného životního stylu? Ukažte, že můžete jít svému okolí příkladem a my Vás odměníme.

17:30 - 18:45 Promítání filmu Matky Země

Pět žen z Andské vysočiny a jejich každodenní boj o zachování tradičního a organického způsobu obdělávání půdy. To jsou Matky Země, film, který sleduje silné pouto peruánských pěstitelek na přírodu a změny, co se v ní odehrávají v důsledku klimatické změny.

18:45 - 19:15 Debata po filmu s farmáři ze Zahrady Vesna

Vyslechněte si příběh Violky a Máry, mladých rodičů, kteří se v olomouckých Chválkovicích rozhodli založit farmu, s pokorou a respektem pečovat o půdu a pěstovat plodiny v souladu s přírodou pro místní komunitu. Budeme se bavit i o odpovědnosti vůči budoucím generacím, permakultuře, ekologickém zemědělství a jejich plánech založit sociální družstvo - komunitu, kde každý najde bezpečné místo pro práci a život.

Navážeme i na ekofeministickou tématiku snímku Matky Země a popovídáme si o roli žen v zemědělství, komunitě, mateřství, potažmo skloubení rodičovství a farmaření.

19:15 - 20:00 Neformální beseda u udržitelného občerstvení

Po celou dobu festivalu bude možnost SWAPU (výměny) vašeho oblečení (prosím držte se pravidla – přines max. 3 kusy hezkého oblečení, odnes si kolik chceš)

Vstupné zdarma