Země na talíři
Festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a klimatu Země na talíři má již 10 let za cíl zvyšovat povědomí o odpovědném zemědělství a dopadech produkce potravin na společnost a planetu Zemi. Více o festivalu...
Kromě vzdělávání veřejnosti o spotřebě a výrobě potravin v kontextu udržitelného rozvoje festival propojuje zainteresované strany z různých oblastí, ať už se jedná o jednotlivce, neziskové organizace či profesionály formou diskuzí, přednášek či workshopů – od studentů či seniorů přes lokální farmáře, odborníky na akvizici půd v Africe a studentské a občanské ekologické spolky až po pražiče fairtrade kávy.   V desáté sezóně posunujeme obsah festivalu od dokumentů o potravinách k širším tematickým záběrům, které ukazují dopad našich každodenních rozhodnutí na stav životního prostředí. Pozitivní a hravou formou hledáme s našimi diváky v dokumentárních filmech, přednáškách a workshopech odpovědi na otázku, jak chránit naši planetu. Festival nabízíme jako výukovou aktivitu pro základní, střední i vysoké školy.

Program

So 21. 10. 2023Promítání

Kam mizí včely

Projekce se uskuteční ve spolupráci s VČELÍ STRÁŽ - spolek propagující včely a včelařství.

Harmonogram projekcí:
- 17.8.2023 Letní vzdělávací pobyt MÁJA LETÍ-UČÍ DĚTI (Kožlany)
- 20.7.2023 Letní táborová škola mladých včelaříků (Chlebovice)
- 21.10.2023 seminář vedoucích včelařských kroužků Víc informací

Ne 01. 10. 2023


Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity (Mendlovo náměstí, 907/1a)
Promítání filmu a workshop

Kam mizí včely

Projekce a doprovodný workshop jsou součástí víkendové konference "Zdraví a vitalita včelstev" pořádané 30. 9. – 1. 10. 2023 Mendelovou společností pro včelařský výzkum.

Dovolujeme si Vás pozvat na konferenci pořádanou naší společností s účastí zahraničních i tuzemských přednášejících. Letos se můžete těšit navíc na panelové diskuze, promítání filmu Kam mizí včely („The Pollinators“ ) a praktický workshop. Pojďme společně obor včelařství dále rozvíjet směrem ke zlepšení zdraví, vitality a odolnosti našich nejvýznamnějších opylovatelů.
Celý program najdete na webu konference. Víc informací

St 19. 07. 2023

16.00
Pevnost poznání Olomouc
Promítání filmu, beseda, workshop

Jídlo opravdu pro všechny?

I toto léto se můžete v Olomouci těšit na festival o životním prostředí, potravinách a změně klimatu Země na talíři. Tentokrát pro vás chystáme program o jídle, komunitním pěstování a potravinové bezpečnosti lidí na okraji.

Můžete se těšit na workshop výroby „Seed Bombs“, burzu semínek, zábavný kvíz o super ceny včetně nové deskové hry Terra Futura, po kterém bude následovat promítání oceňovaného snímku Jídlo opravdu pro všechny? od režiséry Caroline Cox.

Téma filmu přeneseme i v rámci debaty do prostředí Olomouce s Jiřím Ramešem, dobrovolníkem olomouckého kolektivu Food not Bombs (FNB) a sociálním pracovníkem p-centra, který představí dobrovolnické aktivity kolektivu, jehož členstvo se schází každou neděli, aby společně připravilo jídlo z potravin zachráněných před výhozem, které posléze rozdává potřebným v ulicích Olomouce v souladu s principy iniciativy Food not Bombs – vegansky a pro všechny.

Tímto vyzýváme všechny, jestliže to je ve vašich možnostech, aby přispěli*y trvanlivými potravinami typu těstoviny, rýže či luštěniny do potravinové sbírky udržující chod kolektivu FNB (na festivalu bude viditelně označené místo sběru).

Festival zakončíme neformální diskuzí u výborného vegetariánského občerstvení.
Už se na vás velmi těšíme!

Program:
16:00 Workshop výroby „Seed Bombs“ a burza semínek
17:00 Kvíz o ceny
17:30 Promítání dokumentu Jídlo opravdu pro všechny?
19:00 Debata po filmu - Jídlo pro všechny v Olomouci

Vstup zdarma! Víc informací

So 10. 06. 2023

13.00
Národní zemědělské muzeum Praha
Promítání filmu, beseda, workshop

Kam mizí včely

Národní zemědělské muzeum Praha a organizace Na mysli s festivalem Země na talíři Vás zve na promítání a doprovodný program pořádaný v rámci celodenní akce pro veřejnost Jedu v medu!

Festival započne medovým workshopem výroby kosmetiky, během něhož si popovídáme o využití včelařských produktů v kosmetice a vyrobíme medový peeling. Dále bude následovat promítání oceňovaného snímku Kam mizí včely od režiséra Petera Nelsona. Na film navážeme debatou s odborníkem.

Program:
13:00 – workshop výroby medovo - cukrového scrubu - místnost Objevovna
14:30 - promítání festivalu Země na talíři, film Kam mizí včely/Pollinators (92min), anglicky s českými titulky - místnost Objevovna
16:00 - debata po filmu (30min) – místnost Objevovna

Návštěvníci musí zaplatit klasicky vstupné do muzea!

Tuto akci spoluorganizuje Na mysli, z. ú. v rámci výstavy Agrikultura lásky: Příroda a zemědělství z perspektivy současného vizuálního umění, která bude v expozicích NZM k vidění až do 2. 7. 2023.
Výstava je pořádána v rámci projektu Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu.

Adresa
Kostelní 44, 170 00 Praha 7 Víc informací

Út 06. 06. 2023

17.00
Knihovna města Mladá Boleslav
Promítání, beseda

Kam mizí včely

Knihovna města Mladá Boleslav a festival Země na talíři Vás zvou na promítání filmu Kam mizí včely a následnou diskusi se včelařem Martinem Weissem.

Film Kam mizí včely sleduje cestu včelařů-stěhovačů a jejich medonosných včel, které jsou převáženy kamiony z místa na místo, aby udržely potravinový systém k nasycení Spojených států. Režisér filmu Peter Nelson během cesty hovoří s lidmi pracujícími v zemědělství, vědě, gastronomii a akademii, a nabízí široký pohled na hrozby, kterým včely musí čelit a kvůli kterým v masivních číslech každoročně umírají. Film se dotýká tématu potravinové bezpečnosti a způsobů, jak ji můžeme zlepšit. Víc informací

Út 18. 04. 2023

16.00
Chomutovská knihovna
Promítání filmu a beseda

Ve stínu kakaovníku

Organizace Na mysli a Chomutovská knihovna zve všechny pracovnice a pracovníky ve vzdělávání společně s širokou veřejností na odpolední program věnovaný klimatické změně. Promítneme oceňovaný snímek z dílny Fairtrade Česko a Slovensko Ve stínu kakaovníku o pracovních podmínkách skrývajícími se za pěstováním kakaa na západě Afriky.

Budeme debatovat o dopadech změn klimatu a klimatické spravedlnosti a jaké možnosti máme v České republice například i díky známce Fairtrade.
Ochutnáte fairtradové dobroty a budete mít možnost prohlédnout si vzdělávací materiály a hry.
Vstup zdarma!

Uvidíme se v úterý 18.4. od 16h na adrese
Chomutovská knihovna
Palackého 4995
učebna č. 66 Víc informací

Po 17. 04. 2023

16.00
Kulturní centrum Klášterec nad Ohří
Promítání filmu a beseda

Ve stínu kakaovníku

Organizace Na mysli a Kulturní centrum Klášterec nad Ohří zve všechny pracovnice a pracovníky ve vzdělávání společně s širokou veřejností na odpolední program věnovaný klimatické změně. Promítneme oceňovaný snímek z dílny Fairtrade Česko a Slovensko Ve stínu kakaovníku o pracovních podmínkách skrývajícími se za pěstováním kakaa na západě Afriky.

Budeme debatovat o dopadech změn klimatu a klimatické spravedlnosti a jaké možnosti máme v České republice například i díky známce Fairtrade.
Ochutnáte fairtradové dobroty a budete mít možnost prohlédnout si vzdělávací materiály a hry.
Vstup zdarma!

Uvidíme se v pondělí 17.4. od 16h na adrese
Kulturní centrum Klášterec nad Ohří
Chomutovská 465
Malý sál - Violka Víc informací