Země na talíři
Festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a klimatu Země na talíři má již 10 let za cíl zvyšovat povědomí o odpovědném zemědělství a dopadech produkce potravin na společnost a planetu Zemi. Více o festivalu...
Kromě vzdělávání veřejnosti o spotřebě a výrobě potravin v kontextu udržitelného rozvoje festival propojuje zainteresované strany z různých oblastí, ať už se jedná o jednotlivce, neziskové organizace či profesionály formou diskuzí, přednášek či workshopů – od studentů či seniorů přes lokální farmáře, odborníky na akvizici půd v Africe a studentské a občanské ekologické spolky až po pražiče fairtrade kávy. V desáté sezóně posunujeme obsah festivalu od dokumentů o potravinách k širším tematickým záběrům, které ukazují dopad našich každodenních rozhodnutí na stav životního prostředí. Pozitivní a hravou formou hledáme s našimi diváky v dokumentárních filmech, přednáškách a workshopech odpovědi na otázku, jak chránit naši planetu.

Program

St 21. 07. 2021

16.00
Pevnost poznání, Olomouc
festival

Matky Země

Film je promítán v rámci letního festivalu Země na talíři

Letní jednodenní festival Země na talíři přináší do Olomouce již po šesté téma spojení člověka s přírodou a plodinami, které jej živí a šlechtí. Zkusíme si spolu vyrobit přírodní kosmetiku, podíváme se na film o peruánských tradičních pěstitelkách quinoi a brambor, bojujících s živly a klimatickou změnou. Popovídáme si s mladými olomouckými rodiči-farmáři o jejich poslání a nakonec zakousneme něco výtečného na zub.

Program:

16:00 - 17:00 Workshop výroby domácí kosmetiky

Ukážeme Vám, jak snadno vyrobit domácí kosmetiku – například scrub, sůl do koupele, balzám na rty nebo měsíčkovou mast. Popovídáme si o dalších jednoduchých receptech, které doma zvládne každý. Zarezervujte si místa na workshopu e-mailem (festival@namysli.com).

17:00 - 17:30 Kvíz o ceny na téma udržitelnost

Jak jste na tom se znalostmi z oblasti ohleduplného životního stylu? Ukažte, že můžete jít svému okolí příkladem a my Vás odměníme.

17:30 - 18:45 Promítání filmu Matky Země

Pět žen z Andské vysočiny a jejich každodenní boj o zachování tradičního a organického způsobu obdělávání půdy. To jsou Matky Země, film, který sleduje silné pouto peruánských pěstitelek na přírodu a změny, co se v ní odehrávají v důsledku klimatické změny.

18:45 - 19:15 Debata po filmu s farmáři ze Zahrada Vesna

Vyslechněte si příběh mladých rodičů Violky a Máry, kteří se v olomouckých Chválkovicích rozhodli založit farmu, s pokorou a respektem pečovat o půdu a pěstovat plodiny v souladu s přírodou pro místní komunitu. Budeme se bavit i o odpovědnosti vůči budoucím generacím, permakultuře, ekologickém zemědělství a jejich plánech založit sociální družstvo - komunitu, kde každý najde bezpečné místo pro práci a život.

Navážeme i na ekofeministickou tématiku snímku Matky Země a popovídáme si o roli žen v zemědělství, komunitě, mateřství, potažmo skloubení rodičovství a farmaření.

19:15 - 20:00 Neformální beseda u udržitelného občerstvení

Po celou dobu festivalu bude možnost SWAPU (výměny) vašeho oblečení (prosím držte se pravidla – přines max. 3 kusy hezkého oblečení, odnes si kolik chceš)

Vstupné zdarma