EDUKACE

Edukace je platforma věnovaná vzdělávání v oblasti klimatické změny. Je určena především pro všechny, kteří chtějí tuto oblast zahrnout do svých výukových programů nebo mají zájem toto téma rozvíjet a předávat informace dále. Najdete zde jak pracovní materiály ke stažení zdarma, tak práce a projekty od dalších organizací a partnerů sdružených v Klimatické koalici.

Kurz klimatické změny (e-learning)

Představujeme vám Climate Compact, otevřený online kurz o klimatické změně, jejích sociálních a ekonomických dopadech nejen v Evropě ale i v zemích globálního Jihu, o jejích souvislostech s úpadkem ekosystémů a roli komunikace v boji proti klimatickému skepticismu.

Přehledný a současně vědecky podložený kurz Climate Compact vás ve 12 jednoduchých lekcích seznámí se základy klimatické změny a jejím propojení s našimi životy, ochranou biodiverzity, klimatickou spravedlností, znečištěním, ekonomikou a dalšími tématy.

Kurz se skládá z 12 videolekcí a doplňujících videí.

  1. Klimatická změna a udržitelnost
  2. Společnost
  3. Zdraví
  4. Ochrana biodiverzity a klimatická změna
  5. Využívání půdy
  6. Využívání vody
  7. Odpad a znečištění
  8. Energie
  9. Urbanizace
  10. Klimatická spravedlnost
  11. Ekonomika
  12. Politika

Zaregistrujte se do kurzu Climate Compact, dokončete jej splněním výstupního testu, získejte certifikát o absolvování a co je nejdůležitější, přidejte se k nám při řešení klimatické krize!

Climate Compact v češtině je k dispozici na tomto odkaze . Níže můžete shlédnout videa, která jsou obsažena v kurzu.

Lekce 1: Klimatická změna a udržitelnos
Lekce 2: Společnost
Lekce 3: Zdraví
Lekce 4: Biodiverzita a klimatická změna
Lekce 5: Využívání půdy
Lekce 6: Využívání vody
Lekce 7: Odpady a znečištění
Lekce 8: Energie
Lekce 9: Urbanizace
Lekce 10: Klimatická spravedlnost
Lekce 11: Ekonomika
Lekce 12: Politika
Historie COPs 1. část (lekce 1)
Historie COPs 2. část (lekce 2)
Volání mládeže (lekce 3)
Zoonozy (lekce 4)
6. masové vymírání (lekce 5)
Pařížská dohoda (lekce 9)
Zelená dohoda 1. část (lekce 10)
Zelená dohoda 2. část (lekce 11)
Zelená dohoda 3. část (lekce 12)
Prírodné opatrenia na zadržiavanie vody
Systém elektrickej mobility
Rozšírená zodpovednosť výrobcu

Desková hra Terra Futura

Terra Futura je bleskurychlá a přitom strategická hra, ve které k vítězství nad ostatními hráči a hráčkami vedou různé cesty. Vybuduj planetu budoucnosti se soběstačnou ekonomikou. Špinavá hra tě však snadno zastaví!

Hru můžete zakoupit v herních prodejnách a online.

EduQuest

Představujeme vám EduQuest, vzdělávací materiál, jehož cílem je zapojit mládež do výuky o změně klimatu a udržitelnosti pomocí interaktivních cvičení. Tento vzdělávací balíček se zaměřuje na zážitkové učení, takže vychovatelstvo, učitelstvo a facilitátorstvo je schopné zapojit účastníky*ce do procesu učení rychle a jednoduše za pomocí již připravených aktivit.
Materiál je rozdělen do dvou částí - jednoduché hry a komplexní programy. První část je zaměřena na inspirativní a zábavné hry související s tématy ochrany přírody. Tato cvičení jsou skvělou rozcvičkou k vážným tématům, jako jsou dopady klimatických změn, ochrana biodiverzity nebo význam ekosystémových služeb. Druhá sekce pomáhá hlouběji proniknout do složitých témat změny klimatu a udržitelného života a podpořit tak rozvoj systematického přístupu účastnictva. Přílohu k programům naleznete ve druhé části vzdělávacího materiálu.

Dobrodružná hra

Přemýšlíte, jak např. ve výuce na vaší škole otevřít téma klimatické změny nenásilnou a hravou formou a zároveň umožnit žákům a žákyním vzájemně si naslouchat a rozvíjet spolupráci? Představujeme vám vzdělávací hru, která hráčky a hráče provede osmi stanovišti, na kterých jsou představeny globální problémy s důrazem na klimatickou změnu a cíle udržitelného rozvoje SDGs.

Hra je koncipována pro větší skupiny a má časovou dotaci cca 60 minut. Skládá se z osmi stanovišť, kde hráčky a hráči plní nejrůznější úkoly s cílem získat indicii nebo malou odměnu. Na závěr pak musí ze získaných indicií společně vymyslet finální heslo.

Zpětná vazba:

"Hra je úžasná. Zatím jsme si ji zkušebně zahrála doma se svými dětmi, ale už se moc těším až se do ní pustíme se žáky."

"Studenty druhého a třetího ročníku gymnázia to bavilo, i když některým se to zdálo moc jednoduché. Jiní si ale ani nevzpomněli na pojem fairtrade, který probírali v zeměpise. Jako vždy, různí lidé, různý přístup. Já jsem jako organizátor ocenila, že je to téměř bez jakýchkoli příprav (až na kamínky vše v krabici) možné za hodinu rozmístit a s pomocí studentů téměř za deset minut složit do krabice na příště."

Máte o hru zájem nebo chcete pouze více informací? Napište nám na email info(zavináč)namysli.com.

Keňa - Po stopách změny klimatu

V létě 2022 jsme uskutečnili*y cestu do Keni po květinových a kávových farmách, které jsou zapojeny do systému Fairtrade, jehož smyslem je poskytnout pěstitelům a pěstitelkám ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Tým sestával z novinářů a novinářek, influencerky, zástupců mladých ambasadorů a ambasadorek projektu Hra o klima a organizací Na mysli a Fairtrade Česko a Slovensko. Od cesty jsme očekávali*y získání osobních zkušenosti a informací, tak abychom je mohli předávat dál a komunikovat probíraná témata (spravedlivá odměna za práci, zákaz dětské a nucené práce, pěstování šetrné k životnímu prostředí, klimatická změna, dopady módního průmyslu).
Dopředu jsme řešili*y jak otázku etického zpracování témat, tak emisní dopad cesty na globální oteplení a změnu klimatu a vše podřídili tomu, aby pozitivní dopady cesty vyvážily naši stopu. Nyní si můžete stáhnout brožuru, která naši  cestu přibližuje do detailu.

Pexeso udržitelnosti

Tato klasická hra v netradičním formátu vám představí klíčová témata, která se vztahují k největší výzvě současnosti, k problému klimatické změny. Karty této hry nejsou jen otestováním paměti. Mají také pomoci dětem i dospělým otevírat debatu o důležitých otázkách, které ovlivňují naši planetu a společnost, zvyšují povědomí o klimatických problémech i jejich možných řešení.

Pexeso udržitelnosti vás zve k objevování a porozumění výzvám, kterým čelíme, a k hledání možností, jak můžeme přispět k pozitivním změnám. Hru hrajte stejně jako běžné pexeso, jen místo shodných dvojic obrázků hledejte spojení mezi zobrazenými problémy, které souvisejí s klimatickou krizí. Nápovědou jsou barvy na pozadí a čísla. Pexeso udržitelnosti – hra, která spojuje, učí a inspiruje. Připraveni*y na dobrodružství? Hrajte a staňte se součástí pozitivních změn!

V případě zájmu o naše pexeso napište na email info@namysli.com

Úniková hra Terra Nostra

Terra Nostra je úniková hra, jejíž kulisou je vesmírná loď jako metafora planety - omezeného prostoru s omezenými zdroji a uzavřenými cykly. Terra Nostra aktivizuje a motivuje hráčky a hráče v zájmu o otázky změny klimatu.

Hra byla vytvořena organizací TEREZA, vzdělávací centrum, z. ú. díky finanční podpoře udělené v rámci projektu Hra o klima.

Festival Země na talíři

Festival dokumentárních filmů o životním prostředí, potravinách a klimatu Země na talíři má již 11 let za cíl zvyšovat povědomí o odpovědném zemědělství a dopadech produkce potravin na společnost a planetu Zemi.

Kromě vzdělávání veřejnosti o spotřebě a výrobě potravin v kontextu udržitelného rozvoje festival propojuje zainteresované strany z různých oblastí, ať už se jedná o jednotlivce, neziskové organizace či profesionály formou diskuzí, přednášek či workshopů – od studentů či seniorů přes lokální farmáře, odborníky na akvizici půd v Africe a studentské a občanské ekologické spolky až po pražiče fairtrade kávy. Od desáté sezóny posunujeme obsah festivalu od dokumentů o potravinách k širším tematickým záběrům, které ukazují dopad našich každodenních rozhodnutí na stav životního prostředí. Pozitivní a hravou formou hledáme s našimi diváky v dokumentárních filmech, přednáškách a workshopech odpovědi na otázku, jak chránit naši planetu.

Neplýtváme tím, co jíme

Vyhazování jídla má značné negativní dopady na životní prostředí. Výroba potravin stojí nejen peníze a lidské zdroje, ale zejména využívá omezené přírodní zdroje, které se stávají čím dál vzácnějšími. Když vyhazujeme jídlo, vyhazujeme i všechny tyto zdroje! Další znečištění přichází při nevhodném hospodaření s odpadem. Jen v EU je více než 120 tisíc lidí ohroženo chudobou a nedostatkem jídla. Plýtvání jídlem je tedy i společenský problém.

Společně hledáme řešení, jak zlepšit prevenci plýtvání jídlem a hospodaření s potravinovým odpadem ve střední Evropě tak, aby se naše města stala lepším místem pro život.

Tato brožura a výukové lekce byly vytvořeny organizací Glopolis, o.p.s. v rámci projektu Neplýtváme tím, co jíme.

Publikace

Zde jsou k dispozici publikace naší organizace Na mysli, z. ú. nebo další zajímavé publikace, které vznikly ve spolupráci se spřátelenými organizacemi.

Prague Pride zelená příručka
Prague Pride zelená příručka
Výzvy cílů udržitelného rozvoje
Módní průmysl & SDGs

Spřátelené organizace

Na stránkách našich spřátelených organizací najdete další výukové materiály k problematice změně klimatu.