Spotřeba zdrojů (vody, energie a materiálů) a zároveň produkce odpadu a emise skleníkových plynů jsou nedílnou součástí organizace různých typů událostí. Plánováním takových akcí v šetrnějším duchu k přírodě a klimatu můžeme však jejich negativní dopad minimalizovat. Třebaže neexistuje univerzální kouzelný recept, který by z jakékoliv akce udělal zcela udržitelnou událost, neměla by nás tato skutečnost odrazovat od snah organizovat akce zodpovědně a šetrně k životnímu prostředí a klimatu.

Nápady a tipy, jak pořádat akce šetrné k přírodě a klimatu, se již pomalu objevují a uvádí do praxe. My vám nyní představujeme ucelenou brožuru, která vznikla v rámci mezinárodní spolupráce na projektu "Hra o klima! Na tahu před změnou klimatu", v níž jsme shromáždily*i doporučení, zkušenosti a odborné znalosti týkající se našeho udržitelného chování při organizaci různých eventů. Doufáme, že vám bude dobrým průvodcem při plánování jednotlivých fází práce a podnítí vaši kreativitu při vymýšlení vlastních šetrných postupů. Ačkoli je pořádání akce složitý a mnohovrstevnatý proces, při plánování a organizaci se v zásadě řeší pět hlavních částí: stravování, odpad, energie a voda, doprava a místo konání. Pojďme se na ně podívat blíž a víc ekologicky.

Díky finanční podpoře udělované v rámci projektu Hra o klima Na mysli v roce 2021 navázalo spolupráci s festivalem Prague Pride s cílem zvýšení udržitelnosti tohoto festivalu, díky níž vznikl i tzv. "Eko průvodce akcemi Prague Pride", jehož prvky budou implementovány i během dalších ročníků. Můžete se tak inspirovat i tímto manuálem, který je ke stažení níže.