Koncepce výstavy

Výstava Agrikultura lásky: Příroda a zemědělství z perspektivy současného vizuálního umění má charakter intervencí do stálých expozic Národního zemědělského muzea v Praze. Jejím cílem je obohatit/rozšířit muzeem prezentovaná témata o poetický element uměleckého vyjádření a poznání založeného na jiných než exaktních a měřitelných hodnotách. Jak napovídá samotný název výstavy, půjde zejména o vztahy a emoce, které jako lidé zaujímáme k přírodě, krajině, půdě a dalším živým organismům i procesům, které umožňují život na Zemi. Tyto vazby sice v souvislosti se zemědělskou činností nemáme ve zvyku akcentovat, jsou však klíčové pro celistvější chápání naší vlastní lidské činnosti i pro pohled do budoucnosti. Jako celek výstava poukazuje na neodmyslitelné propojení člověka a přírody a vyzdvihuje obohacující zkušenosti, které kultivace vztahu s naším přírodním okolím přináší.
Výstavu připravily kurátorky Veronika Čechová a Tereza Jindrová, které společně vedou nezávislou galerii Entrance v Praze. Ve své činnosti se dlouhodobě soustředí na problematiky ekologické udržitelnosti a pro výstavu v NZM vybraly především umělkyně a umělce mladé a nastupující generace, s nimiž spolupracují opakovaně. K vidění bude široké spektrum uměleckých médií a přístupů – od malby, přes objektové instalace, po videa a performance.


Program

2. 5. 2023
Vernisáž výstavy

Srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy současného vizuálního umění Agrikultura lásky, která se uskuteční 2. května 2023 od 15 hodin v Národním zemědělském muzeu v Praze.

Součástí vernisáže bude performance uměleckého kolektivu Stony Tellers, laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého 2023.

Během vernisáže proběhne i kurátorská komentovaná prohlídka a k dispozici bude občerstvení.

vernisáž
21. 5. 2023
Kurátorská komentovaná prohlídka

Kurátorská komentovaná prohlídka od 15h. Prohlídka probíhá v rámci akce Máme otevřeno / We are open.Vstup zdarma!

10. 6. 2023
Festival Země na talíři

V rámci spolupráce s Národním zemědělským muzeem Praha Vás zveme na festival Země na talíři  pořádaný při celodenní akci pro veřejnost Jedu v medu!

Festival započne medovým workshopem výroby kosmetiky (13h), během něhož si popovídáme o využití včelařských produktů v kosmetice a vyrobíme medový peeling. Od 14:30  bude následovat promítání oceňovaného snímku Kam mizí včely od režiséra Petera Nelsona. Na film navážeme debatou s odborníkem (16h).

 

Návštěvníci musí zaplatit klasicky vstupné do muzea!

10. 6. 2023
Muzejní noc

V rámci Muzejní noci proběhnou od 19:30 a poté od 21:00 komentované prohlídky výstavy Agrikultura lásky.

O Muzejní noci: Festival muzejních nocí nabídne i letos zajímavý program a jedinečnou atmosféru v desítkách muzeí, galerií a kulturních institucí. Národní zemědělské muzeum nebude samozřejmě chybět! Vstupné na akci bude po celý večer zdarma.

Agrikultura lásky - prohlídka