Již pátým rokem si 8. března v Na mysli připomínáme důležitosti žen ve společnosti a jejich přítomnost v hnutích, které bojují za její lepší fungování. Od vzniku organizace Na mysli jsme až do roku 2024 každý rok zviditelňovaly inspirativní ženy, které jsou aktivní ve veřejném prostoru, environmentálních, klimatických, lidskoprávních, feministických, akademických, vědeckých a politických kruzích. Jejich jména si můžete přečíst v seznamu níže. Chtěly jsme vyzdvihnout a oslavit je a jejich práci, kterou odvádí, společně s prací dalších úžasných žen, které se zasazují o spravedlivější budoucnost pro všechny. Tuto iniciativu chápeme kromě oslavy Mezinárodního dne žen i jako příležitost zviditelnit ženy ve veřejném prostoru a jejich přínos pro environmentální a feministická hnutí, ve kterých se pohybují navzdory mnohým znevýhodněním a přítomnosti kultury sexismu.
V roce 2025 jsme přišly s novým konceptem a to uspořádáním panelové debaty se ženami z akademického, neziskového, aktivistického a politického prostředí, které stojí v první linii klimatického hnutí. Zajímalo nás několik témat. Jaké překážky musí překonávat? Jak propojit ekologii s feminismem a intersekcionalitou? A jaké vize nabízí pro svět, kde klimatická spravedlnost znamená spravedlnost pro všechny? Hostkami debaty moderované Viktorií Tenzerovou, ředitelkou Na mysli, byly Ananke Nebeská, Anna Kárníková, Klára Kocmanová a Klára Pleskačová. Záznam debaty si můžete pustit zde.
Debata otevřela mnoho zásadních témat, která se týkají postavení žen a queer osob v klimatickém hnutí a širším veřejném prostoru. Panelistky se shodly, že i v rámci klimatického aktivismu, který se snaží o spravedlnost a rovnost, přetrvávají nerovné mocenské vztahy. Od žen se často očekává, že zastanou podpůrné role, zatímco muži bývají více slyšet, zastávají prestižnější funkce nebo reprezentují hnutí navenek. Skleněný strop v hnutí existuje – ženy sice mohou být ve vedení, ale často v oblastech „neviditelné“ péče o organizaci, jako je např. Fundraising, HR, zatímco muži jsou kampaňéři. V debatě zaznělo, že tento stav není náhodný, ale odráží širší genderové normy a socializaci.
Silné téma představovalo také genderově podmíněné násilí a online útoky vůči ženám, které se angažují veřejně, zejména v momentech, kdy propojují klimatické a genderové otázky. Diskutovalo se o tom, jak tyto útoky nejen že ženám ubližují, ale také je umlčují a vytlačují z veřejného prostoru. Panelistky navrhly konkrétní způsoby podpory: ocenily by školení, pochvalují si vnitřní podpůrné struktury a safe spaces, kde mohou sdílet své zkušenosti a podporovat se, a zdůrazňují potřebu aktivního se zastávání kolegyň v online prostoru, případně tvoření jakési clony, aby se k nim komentáře nedostávaly, pokud si to nepřejí. Zazněla také nutnost, aby břímě řešení neleželo pouze na těch, kdo násilí zažívají, ale aby iniciativu přebírali i ti, kteří nejsou cílem útoků – především muži.
Diskutovalo se rovněž o péči a tzv. druhé směně – o tom, jak těžké je skloubit působení v hnurí s rodičovstvím, a jak prostředí klimatického hnutí (ne)zohledňuje potřeby pečujících osob. Panelistky vyzvaly k větší toleranci a otevřenosti k dětem v pracovních i veřejných prostorách a volaly po systémových i komunitních řešeních – dostupné předškolní péči, sdílených dětských skupinách, kolektivní péči v rámci organizace při důležitých momentech, ale i změně kulturních očekávání.
Debata přinesla nejen kritiku, ale i naději. Ukázala sílu sdílené zkušenosti, důležitost solidarity a bezpečných prostorů a byla připomínkou toho, že feminismus má v klimatickém hnutí nezastupitelné místo.
Seznam všech nominovaných žen mezi lety 2021 až 2022:
Alexandria Ocasio Cortez
Anna Gümplová
Anna Kárníková
Anna Kšírová
Anna Strejcová
Artemisa Xakriabá
Ayisha Siddiqa
Berta Cáceres
Blanka Javor Dobešová
Blanka Klimešová
Carolyn Merchant
Donna Harraway
Eliška Novák Knotková
Elizabeth Wathuti
Eva Balounová
Greta Thunberg
Hana Chalupská
Hana Librová
Hana Svobodová
Christiana Figueres
Jana Pravdová
Jane Goodall
Johanna Nejdelová
Kristina Zindulková
Marta Kovářová
Naďa Johanisová
Naomi Klein
Petra Jelínková
Romana Jungwirth Březovská
Vanessa Nakate
Verena Winivarter
Veronika Králová
Wangari Maathai
Yaily Castillo
Yvonna Gailly
Zuzana Čaputová
Zuzana Vlasatá
Zdroje fotografií: Sedmá generace, iDNES, Český rozhlas Plus, Casopis Halas, Lidovky, Pěšky městem, Hospodářské noviny, Akademie věd ČR
Ilustrace: Na mysli, z.ú.